W dniach 19 września 2022 r. – 21 października 2022 r. odbyła się II edycja akcji charytatywnej pod hasłem „Podziel się zeszytem”. Celem akcji było wzbudzenie u uczniów szkół podstawowych województwa lubelskiego uczucia empatii i pobudzenie wrażliwości na krzywdę i cierpienie innych ludzi, a szczególnie dzieci, które przebywają w szpitalach, hospicjach czy domach dziecka. Pragnęliśmy jak najszerzej rozpropagować ideę akcji „Podziel się zeszytem”, zachęcając inne szkoły do udziału w przedsięwzięciu. Współorganizatorem tegorocznej edycji było Stowarzyszenie im. Karoli Majewskiej „Życie z chorobą nie musi być smutne”, a patronat medialny objęło Polskie Radio Lublin.

Udział w akcji wzięło 6 szkół:

• 5 szkół podstawowych z Lublina:
  • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Juliusza Słowackiego
  • Szkoła Podstawowa nr 4 im. Adama Mickiewicza
  • Szkoła Podstawowa nr 10 im. Henryka Sienkiewicza
  • Szkoła Podstawowa nr 23 im. Olimpijczyków Polskich
  • Szkoła Podstawowa nr 43 im. Ignacego Jana Paderewskiego
  • 1 szkoła z Janowa Lubelskiego
  • Publiczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Zamoyskiego.

Po zakończonej zbiórce uczniowie – wolontariusze, pod opieką szkolnego koordynatora akcji, przekazali zebrane artykuły wybranej przez siebie placówce lub po kontakcie z organizatorami akcji przekazali zebrane w swoich szkołach artykuły na ich ręce.

Miejsca przekazania zebranych artykułów:

• Szkoła Podstawowa nr 3 im. Juliusza Słowackiego w Lublinie – Stowarzyszenie im. Karoli Majewskiej „Życie z chorobą nie musi być smutne”
  • Szkoła Podstawowa nr 4 im. Adama Mickiewicza w Lublinie – Dom Dziecka im. Janusza Korczaka
    w Lublinie
  • Szkoła Podstawowa nr 10 im. Henryka Sienkiewicza w Lublinie – za pośrednictwem Szkoły Podstawowej nr 43 do Stowarzyszenia im. Karoli Majewskiej „Życie z chorobą nie musi być smutne”
  • Szkoła Podstawowa nr 23 im. Olimpijczyków Polskich w Lublinie – Dom Dziecka im. Janusza Korczaka w Lublinie
  • Szkoła Podstawowa nr 43 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Lublinie – Zespołu Szkół Specjalnych przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie i Stowarzyszenie Karoli Majewskiej „Życie z chorobą nie musi być smutne”
  • Publiczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Zamoyskiego w Janowie Lubelskim – Placówka Opiekuńczo – Wychowawcza ,, Promyk” w Janowie Lubelskim.

Dary które trafiły do magazynu stowarzyszenia zostały przekazane dzieciom, które przebywają w szpitalach, hospicjach czy domach dziecka, ale także uczniom w szkołach na Ukrainie za pośrednictwem księdza Stefana Batrucha z Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza.

Organizatorzy akcji prosili szkoły biorące udział w akcji o przesłanie krótkich informacji (w postaci opisu, zdjęć lub filmiku) z przebiegu akcji i przekazania darów. Poniżej przedstawiamy relacje tych, którzy zechcieli się z nami podzielić swoimi wrażeniami i refleksjami.

Wszystkim darczyńcom i osobom zaangażowanym w propagowanie, udział i koordynowanie przebiegu akcji „Podziel się zeszytem” dziękujemy z całego serca.