Uczniowie klasy 6D, wraz z grupą uczennic z klasy 6G, biorą udział w projekcie organizowanym przez Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN, pod tytułem „Kultura żydowska i wprowadzenie do judaizmu”. Celem przedsięwzięcia jest poznanie wielokulturowej tradycji Lubelszczyzny, rozbudzenie świadomości na temat swojej „Małej Ojczyzny” oraz aktywnego uczestnictwa w jej życiu oraz kształtowanie postaw tolerancji i dojrzałości naszych uczniów.

W ramach projektu odbyły się w naszej szkole dwie godziny zajęć warsztatowych prowadzonych przez Pana Bartosza Gajdzika, pracownika Teatru NN, które dotyczyły najważniejszych pojęć związanych z judaizmem i kulturą żydowską, ważnych świąt i uroczystości oraz zagadnień związanych z Państwem Izraelskim.

W dniu 15 maja odbyło się wyjście klasy do Synagogi Jeszywas Chachmej , mieszczącej się przy ul. Lubartowskiej 85 w Lublinie oraz na Cmentarz Żydowski. Uczniowie poznawali zwyczaje panujące w synagodze, zgłębiali wiedzę na temat zasad religijnych i obrzędów panujących w judaizmie oraz poznawali historię Lublina z lat 30 – tych.  Nasi uczniowie wykazali się wzorową postawą i chętnie zaangażowali się w  niezwykle ciekawe i inspirujące zajęcia prowadzone przez Pana Bartosza Gajdzika. Naszą grupę oprowadzała  również Pani Beata Kowalska, koordynator ds. kultury i edukacji, która wzbogacała wiedzę naszych uczniów o cenne informacje i ciekawostki.

Projekt jest realizowany przy wsparciu nauczyciela muzyki, Pana Zbigniewa Smagowskiego, który zorganizował naszą współpracę  z Teatrem NN oraz nauczyciela historii, Pani Moniki Klej, która prowadzi dodatkowe zajęcia dla uczniów na temat historii Żydów w Lublinie.