Komunikat nr DSZ.102.1.2019

Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 43 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Lubliniez dnia 4 kwietnia 2019 rokuw sprawie działań związanych ze strajkiem planowanym przez związki zawodowe

W referendum przeprowadzonym w naszej szkole w dniach od 18.03.2019r do 20.03.2019r przez Związek Nauczycielstwa Polskiego wzięło udział 117 uprawnionych do głosowania, co stanowi ok. 74 % ogólnej liczby uprawnionych znacząca większość – 94 głosujących ( co stanowi 80% ogółu biorących udział w głosowaniu) opowiedziała się za udziałem naszej szkoły w strajku.

Również podczas referendum przeprowadzonego w naszej szkole w dniach od 27.03.2019r do 29.03.2019r przez NSZZ „Solidarność”, w którym udział wzięło 106 uprawnionych do głosowania,  co stanowi ok. 68 % ogólnej liczby uprawnionych do głosowania, większość – 92 głosujących (co stanowi 87% ogółu biorących udział w głosowaniu) opowiedziała się za udziałem naszej szkoły w strajku.

Związek Nauczycielstwa Polskiego podjął już decyzję o rozpoczęciu bezterminowego strajku w szkołach od 8 kwietnia br. O przystąpieniu do strajku związek zawodowy musi powiadomić dyrektora szkoły co najmniej 5 dni przed jego rozpoczęciem.

Mimo strajku będziemy starali się zorganizować pracę szkoły oraz przeprowadzić egzamin ósmoklasisty.

Mając na uwadze, że gotowość w strajku wyraziła duża liczba nauczycieli trzeba dopuścić, że planowane zajęcia lekcyjne mogą się nie odbywać. Będziemy wówczas starali się zorganizować zajęcia opiekuńczo – wychowawcze. Nie możemy w chwili obecnej określić dla ilu uczniów będziemy mogli zapewnić opiekę. Według obowiązujących przepisów jeden nauczyciel może opiekować się grupa liczącą nie więcej niż 25 uczniów. Dlatego też proszę Rodziców by przygotowali się do konieczności zapewnienia opieki swoim dzieciom we własnym zakresie.

Przeprowadzenie egzaminu ósmoklasisty wymaga, między innymi, powołania przynajmniej dwuosobowych zespołów nadzorujących do każdej sali, w której uczniowie zdają egzamin. Jeden z tych nauczycieli musi być nauczycielem innej szkoły. Możliwość przeprowadzenia tego egzaminu zależy więc od tego, ilu nauczycieli nie weźmie udziału w tych dniach w strajku – zarówno w naszej jak i innych szkołach. Tak więc przeprowadzenie egzaminu w naszej szkole będzie uzależnione od zasięgu akcji strajkowej we wszystkich lubelskich szkołach.

Dołożymy wszelkich starań, by egzamin w naszej szkole odbył się w terminie i bez zakłóceń.Funkcjonowanie administracji szkolnej, w tym stołówki szkolnej i sekretariatu, również uzależnione jest od tego czy ci pracownicy wezmą udział w akcji strajkowej.

Informacje na temat rozwoju wydarzeń będą przekazywane w formie komunikatów wywieszanych w szkole na tablicy ogłoszeń, publikowanych na stronie internetowej szkoły oraz przekazywanych za pośrednictwem dziennika elektronicznego.

Elżbieta Pieczonka