Uczniowie klas drugich w roku szkolnym 2020/2021 wzięli udział w Ogólnopolskim Projekcje Edukacyjnym „Z kulturą mi do twarzy” pod patronatem: Ministra Edukacji Narodowej, Miasta Inowrocław, Gminy Inowrocław, Powiatu Inowrocławskiego i Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty. Koordynatorem projektu w szkole była Pani Katarzyna Machnikowska. 

Celem projektu było wprowadzanie uczniów w świat wartości, w tym ofiarności, współpracy, altruizmu, patriotyzmu i szacunku dla tradycji; wskazywanie wzorców postępowania i budowanie relacji społecznych, sprzyjających bezpiecznemu rozwojowi ucznia; wzmacnianie poczucia tożsamości indywidualnej, kulturowej, narodowej i regionalnej; formowanie u uczniów poczucia godności własnej osoby i szacunku dla godności innych osób.

Uczniowie z klasy 2a aktywnie włączyli się w realizację 24 różnorodnych zadań projektowych. Działania były wdrażane podczas nauki zdalnej i stacjonarnej.
W ramach I modułu – „W krainie muz” dzieci poznały wygląd i brzmienie instrumentów muzycznych, słuchały koncertów, przygotowały układy taneczne, obejrzały wiele dzieł wybitnych malarzy, tworzyły ciekawe prace plastyczne, poznały historię kina i teatru, odgrywali scenki pantomimiczne.
W ramach II modułu – „Piękno regionu” uczniowie poznali tradycje swojego regionu, zapoznali się z historią, herbem i legendami związanymi z Lublinem. W ramach klasowego konkursu „Pokażę Ci mój Lublin”, wykonały ciekawe prace plastyczne. W grudniu drugoklasiści wykonali tradycyjne ozdoby bożonarodzeniowe. Wielką radość sprawiło wszystkim wykonanie na kanwie haftu krzyżykowego, po uprzednim zapoznaniu się z rodzajami haftów.
W ramach III modułu – „Kocham, lubię, szanuję” uczniowie ustalili zasady panujące w grupie, stworzyli Kodeks Dobrego Zachowania i starali się go przestrzegać. Podczas zajęć dzieci rozmawiały o potrzebie właściwego zachowania względem innych osób oraz pomagania innym, a także czytały literaturę rozbudzającą empatię, m.in. bajki terapeutyczne. Dzieci uczestniczyły w cyklu zajęć, podczas których dowiedziały się więcej na temat autyzmu i niedosłuchu oraz zostały uwrażliwione na potrzeby osób niepełnosprawnych. Uczniowie wzięli udział w ogólnopolskiej akcji #challengeniebieskiemotyle2021, poszerzając świadomość na temat autyzmu i przekazując iskierkę przyjaźni osobom z autyzmem i ich rodzinom. Dzieci podczas praktycznego działania utrwaliły zasady właściwego zachowania się przy stole, zwracając uwagę także na stosowanie zwrotów grzecznościowych i strój stosowny do okoliczności.

W ramach realizacji projektu dzieci rozwinęły poczucie estetyki poprzez kontakt ze sztuką, kształtowały empatię i szacunek wobec osób starszych i niepełnosprawnych, zapoznały się z tradycjami i historią swojego regionu oraz z normami i zasadami życia społecznego.