Jak reagować na potrzeby dzieci z różnymi dysfunkcjami

Opr. mgr Anna Usarek

Jak reagować na potrzeby dziecka z trudnościami w pisaniu i czytaniu

1. Nie stawiaj dziecka w zbyt trudnych dla niego sytuacjach
  2. Stosuj metody odpowiednie do jego potrzeb i możliwości
  3. Trenuj zaburzone czynności
  4. Zapewnij dziecku leworęcznemu odpowiednie narzędzia do pisania
  5. Nagradzaj za postępy

Jak reagować na potrzeby dziecka słabo widzącego

1. Unikaj gwałtownych ruchów
  2. Pozwól dziecku działać samodzielnie
  3. Zapewnij właściwe oświetlenie i oprzyrządowanie
  4. Stosuj kontrast między tłem a obiektem
  5. Nie wymagaj nadmiernie od dziecka prawidłowej postawy przy siedzeniu, trzymania prawidłowej odległości oczu od tekstu przy czytaniu
  6. Stosuj podpórki do książek
  7. Stosuj zeszyty z dużą liniaturą, książki z dużym drukiem
  8. Jeśli dziecko ma światłowstręt zapewnij mu miejsce daleko od okna, unikaj błyszczących powierzchni, osłaniaj oczy przed światłem podczas spacerów
  9. Sprawdź z jakiej odległości dziecko najlepiej widzi przedmioty
  10. Staraj się unikać gestykulowania bez słów
  11. Nie używaj nieprecyzyjnych określeń
  12. Nie dotykaj dziecka bez uprzedzenia słownego
  13. Nie stosuj taryfy ulgowej

Jak reagować na potrzeby dziecka z uszkodzonym słuchem

1. Zapewnij dziecku poczucie akceptacji
  2. Nie przekraczaj intymnej sfery ucznia (nie popychaj, nie szturchaj)
  3. Zapewnij dziecku odpowiednie oprzyrządowanie (aparat słuchowy)
  4. Ograniczaj tło dźwięków
  5. Podchodź do dziecka od przodu – tak, aby cię widziało
  6. Nie dotykaj dziecka bez uprzedzenia słownego
  7. Pamiętaj, że kiedy mówisz do dziecka ,twoja twarz powinna być odpowiednio oświetlona
  8. Mów do dziecka dopiero wtedy, gdy znajdujesz się dokładnie przed nim
  9. Pamiętaj o konieczności kontaktu wzrokowego podczas rozmowy
  10. Stosuj prawidłowe słownictwo (nie upraszczaj)
  11. Stosuj normalne tempo mówienia (nie zwalniaj)
  12. Nie dopytuj się dziecka, czy rozumie – nawykowo kiwnie głową
  13. Jeśli trzeba powtórz informację innymi słowami
  14. Nie zwracaj się do dziecka pojedynczymi słowami, lecz całymi zdaniami – dziecko często rozumie wypowiedzi, opierając się na domyśle

Jak reagować na potrzeby dziecka z niepełnosprawnością intelektualną

1. Okazuj dziecku swoje zainteresowanie
  2. Bazuj na czynnościach znanych i lubianych przez dziecko
  3. Pracuj na konkretach, ucz teorii w powiązaniu z praktyką
  4. Szukaj z dzieckiem porozumienia wszystkimi kanałami komunikacji (oddech, sygnały płynące z ciała, wyraz oczu, postawa, gestykulacja, mowa)
  5. Stosuj pozytywne wzmocnienia
  6. Stopniuj swoje wymagania w stosunku do ucznia
  7. Systematycznie kontroluj wykonywane przez dziecko czynności
  8. Pozwalaj na wielozmysłowe poznawanie przedmiotów
  9. Pamiętaj, że agresja nie jest chorobą wynikającą z upośledzenia umysłowego, traktuj każdy jej przejaw jako sygnał, wołanie o pomoc
  10. Zapewnij dziecku poczucie bezpieczeństwa
  11. Nie blokuj i nie ograniczaj dziecka
  12. Nie dotykaj dziecka bez uprzedzenia słownego

Jak reagować na potrzeby dziecka z zaburzeniami emocjonalnymi

1. Pamiętaj: zachowanie dziecka to problem do rozwiązania, a nie akt jego złej woli
  2. Nie wygłaszaj potępiających uwag
  3. Wyjdź z inicjatywą kontaktu z dzieckiem
  4. Bazuj na jego mocnych stronach
  5. Daj dziecku możliwość znalezienia bezpiecznego azylu

Jak reagować na potrzeby dziecka autystycznego

1. Nie psuj go. Ono dobrze wie, że nie powinno mieć tego wszystkiego, czego się domaga. To tylko próba sił z jego strony.
  2. Nie bój się stanowczości. Właśnie tego potrzebuje – poczucia bezpieczeństwa.
  3. Nie bagatelizuj jego złych nawyków. Tylko ty możesz pomóc zwalczyć zło, póki jest to jeszcze możliwe.
  4. Nie zwracaj dziecku uwagi przy innych ludziach, jeśli nie jest to absolutnie. konieczne. O wiele bardziej przejmie się tym, co mówisz, jeśli porozmawiacie w cztery oczy.
  5. Nie chroń dziecka przed konsekwencjami. Czasami dobrze jest nauczyć się rzeczy bolesnych i nieprzyjemnych.
  6. Nie wmawiaj dziecku, że błędy, które popełnia są grzechem. To zagraża jego poczuciu wartości.
  7. Nie przejmuj się za bardzo, gdy mówi, że cię nienawidzi. To nie ty jesteś jego wrogiem, lecz twoja miażdżąca przewaga!
  8. Nie zwracaj zbytniej uwagi na jego drobne dolegliwości. Czasami wykorzystuje je, by przyciągnąć twoją uwagę.
  9. Nie zrzędź. W przeciwnym razie dziecko będzie się przed tobą bronić i zrobi się głuche na twoje uwagi.
  10. Nie dawaj dziecku obietnic bez pokrycia – będzie się czuło przeraźliwie stłamszone, kiedy nic z tego wszystkiego nie wyjdzie.
  11.  Nie zapominaj, że jeszcze trudno mu jest precyzyjnie wyrazić myśli. To dlatego nie zawsze się rozumiecie.
  12.  Nie sprawdzaj z uporem maniaka uczciwości dziecka. Zbyt łatwo strach zmusza go do kłamstwa.
  13.  Nie bądź niekonsekwentny. To dziecko ogłupia, wtedy traci wiarę w siebie.
  14.  Nie odtrącaj go, gdy zamęcza cię pytaniami. Może się wkrótce okazać, że zamiast prosić cię o wyjaśnienia, poszuka ich gdzie indziej.
  15.  Nie wmawiaj dziecku, że jego lęki są głupie. One po prostu są.
  16. Nie rób z siebie nieskazitelnego ideału. Prawda na twój temat byłaby w przyszłości dla dziecka nie do zniesienia.
  17. Nie myśl, że przepraszając dziecko tracisz swój autorytet. Za uczciwą grę podziękuje ci miłością, o jakiej ci się nie śniło.
  18.  Nie zapominaj, że dziecko uwielbia wszelkiego rodzaju eksperymenty. To po prostu jego sposób na życie, więc przymknij na to oczy.
  19. Nie bądź ślepy i przyznaj, że ono też rośnie. Wie jak trudno dotrzymać ci kroku w tym galopie, ale zrób co możesz, żeby wam się to udało.
  20.  Nie bój się miłości. NIGDY!!!