10 czerwca 2019 r. w naszej szkole odbyło  się przedstawienie  z okazji 450. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej.  Akademię przygotowali uczniowie klas: 7a, 7b, 7c, 7d, 7e, 6c, 6f, 5c i 5c pod kierownictwem nauczycieli historii: pani Moniki Klej i pana Pawła Koźmali. Dekorację przygotowała pani Aleksandra Smit, a układ taneczny pani Ewa Kaczmarzewską. W widowisku wzięło udział ponad 25 uczniów, w roli króla, dworu i szlachty. Całość wypełniła scenografia odwołująca się do XVI wieku. Widzowie za sprawą  akcji teatralnej, kostiumów historycznych, prezentacji multimedialnej oraz muzyki mieli okazję poczuć się sygnatariuszami aktu Unii Lubelskiej.

Unia Lubelska została podpisana na zamku lubelskim 1 lipca 1569 roku. Stanowiła realne połączenie Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Związek obu państw zwany Rzeczpospolitą Obojga Narodów (ze wspólnym monarchą, sejmem i polityką zagraniczną) przetrwał do 1795 roku.

Po występie młodzi artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Na zakończenie krótkie przemówienie wygłosiła pani dyrektor Elzbieta Pieczonka. Podziękowała organizatorom i zgromadzonym. Podkreśliła jak ważne jest kultywowanie tradycji świąt patriotycznych dla kształtowania tożsamości narodowej młodego pokolenia.

Zapraszamy do galerii zdjęć.