Już po raz kolejny Nasza Szkoła wzięła udział w obchodach Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI).

DBI 2018 obchodzony był 6 lutego pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”. Szacunek to pojęcie, które zawiera w sobie bardzo wiele treści. To istotna wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w internecie m.in. cyberprzemocą, hejtem, sekstingiem, ksenofobią. Internet to narzędzie, które młodzi ludzie intensywnie wykorzystują do komunikacji, a dobre i pozytywne relacje są oparte na poszanowaniu drugiej strony.

W Naszej Szkole, w miesiącu lutym, podjęliśmy szereg działań i inicjatyw mających na celu promocję kultury szacunku w sieci:

• w klasach I –III zostały przeprowadzone zajęcia edukacyjne z wykorzystaniem filmów edukacyjnych i stron internetowych promujących bezpieczeństwo i kulturę zachowania w sieci.
  • w klasach IV i V – tych uczniowie, przy wykorzystaniu programów graficznych, projektowali plakaty promujące DBI 2018
  • uczniowie klas VI – tych wzięli udział w konkursie szkolnym tworząc prezentacje multimedialne pt:”Jestem bezpieczny w sieci”
  • uczniowie klas VII – mych wzięli udział w szkolnym konkursie na plakat promujący DBI i kulturę szacunku w sieci

DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę”.
Więcej informacji na temat DBI na stronie http://www.saferinternet.pl/dbi/o-dbi.html