Uczymy się ratować - Szczegóły aktualności - Szkoła Podstawowa nr 43 w Lublinie

Tag img 20.06.2024, 20:11

Uczymy się ratować

W dniu 18.06.2024 r. odbyło się spotkanie z panem Adamem Gorgolem – Ratownikiem Medycznym – asystentem w Katedrze Ratownictwa Medycznego oraz studentami III roku Uniwersytetu Medycznego w Lublinie dla dzieci uczęszczających do świetlicy szkolnej oraz oddziałów przedszkolnych.

Resuscytacja

Organizatorami byli wychowawcy świetlicy szkolnej pani Ewa Rosuljaš, Anna Gąsior i Dorota Klimek. Głównym celem spotkania było przekazanie dzieciom informacji na temat zasad udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, a także w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Na początku dzieci uważnie przyglądały się czynnościom wykonywanym przez ratownika oraz studentów, jednak najważniejszą częścią spotkania były ćwiczenia praktyczne. Dzieci pod opieką osób prowadzących spotkanie samodzielnie mogły ćwiczyć i wykonać poszczególne czynności ratownicze. Dzieci uczyły się: jak sprawdzić przytomność osoby poszkodowanej, jak wykonać resuscytację krążeniowo – oddechową, jak prawidłowo bandażować i układać w pozycji bocznej bezpiecznej. Największą atrakcją dla dzieci były ćwiczenia praktyczne na fantomie. Ponadto dzieci korzystając z okazji utrwaliły sobie znane im już numery alarmowe służb ratowniczych. Spotkanie z Ratownikami Medycznymi odbyło się w bardzo przyjemnej atmosferze, podczas którego uczniowie naszej szkoły otrzymali wiele cennych informacji oraz nabyły nowe umiejętności, które mogą zostać wykorzystane w przyszłości.